خانه / تحلیل و یاداشت / اجتماعی / اداره احصائیه: ۵۴.۵ فیصد مردم با فقر مواجه استند

اداره احصائیه: ۵۴.۵ فیصد مردم با فقر مواجه استند

هفدهم اکتوبر، روز جهانی مبارزه با فقر در حالی فرا می‌رسد که افغانستان در میان ده کشورهایی است که درگیر بحران گرسنگی هستند.

ادامۀ خشنونت و جنگ در کشور از علت‌های اصلی افزایش فقر، گرسنگی و دسترسی نداشتن شهروندان به غذای مصون و کافی دانسته می‌شود و بیشتر از نصف جمعیت کشور را به زیر خط فقر کشانیده است.

رویینا شهابی، سخن‌گوی ادارۀ ملی احصاییه و معلومات می‌گوید که «مطابق به برآوردهای آخرین سرویی‌که ما انجام دادیم ۵۴.۵ فیصد مردم با فقر مواجه استند اما دوران قرنطین ناشی از ویروس کرونا و بیکاری باعث شده که این آمار به ۶۵ در صد افزایش یابد..»

بربنیاد آمارهای سازمان حقوق‌بشر افغانستان حدود یک سوم جمعیت افغانستان به غذای کافی دسترسی ندارند و اگر اوضاع افغانستان این‌گونه ادامه یابد این آمار به پانزده میلیون تن یعنی نیم جمعیت کشور افزایش خواهد یافت.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید: “بر بنیاد آمارها، یک‌سوم مردم افغانستان دچار فقر مطلق‌ ‌و ‌از حقوق اساسی خود ‌محروم‌اند. تبعیض، تأمین نشدن عدالت، سوء‌استفاده از قدرت و فساد سبب تشدید فقر در کشور شده است.”

این کمیسیون به مناسبت “روز جهانی ریشه‌کنی فقر” از دولت خواسته است که بر بنیاد اصل عدالت و حق بر توسعه، فقرزدایی و توانمندسازی قشر فقیر جامعه را ‌در محور برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم‌گیری‌های خود قرار دهد.

به اساس معلومات وزارت کار امور اجتماعی، در حال حاضر دو میلیون افغان بیکار هستند.

سازمان جهانی غذا پیش از این گفته‌است که گسترش ویروس کرونا در افغانستان سبب شده تا بیش از سه میلیون تن در این کشور با گرسنگی روبه‌رو شوند.

بربنیاد آمارهای سازمان ملل متحد افغانستان در سال روان میلادی به ۷۳۰ میلیون دالر کمک‌های بشری نیاز دارد.

سازمان ملل متحد هفدهم اکتبر را روز جهانی “ریشه‌کنی فقر” نامگذاری کرده است.

 

محمد جمعه سالک_ خبرگزاری تماس

درباره admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و توسعه توسط WatanTech