خانه / خبر / زکریا سودا: طالبان با همکاری القاعده دست به حمله می‌زنند

زکریا سودا: طالبان با همکاری القاعده دست به حمله می‌زنند

زکریا سودا، والی بدخشان می‌گوید که جنگ‌جویان خارجی که ارتباط نزدیک با شبکه القاعده دارند در همکاری با گروه طالبان در جنگ‌ها، بدخشان را ناامن ساختند.

آقای سودا می‌افزاید: ازمیان ۲۷ولسوالی این ولایت، بیش از۲۲ولسوالی ناامن استند و طالبان با پشتبانی جنگ‌جویان با شبکه القاعده دست به حمله‌ها می‌زنند.

از سویی هم منابع آگاه امنیتی، می‌گویند که شمار هراس‌افگنان خارجی در بدخشان به بیش از چهارصد تن می‌رسد.

بربنیاد اطلاعات این منابع آگاه، در بدخشان ده‌ها جنگجوی خارجی از ولسوالی‌های جرم و وردج، خودشان را به بخش‌هایی از راغ‌ها، در نوار مرزی با تا جیکستان، رسانیده‌اند.

عبدالله ناجی نظری، عضو شورای ولایتی بدخشان بیان داشت:”هدف‌ این‌ها در کل این است که از طالب حمایت کنند و در درازمدت، این‌ها برنامه‌هایی دارند که به تاجیکستان و چین دسترسی داشته باشند”

در تازه ترین رویداد مقام‌های امنیتی می‌گویند که طالبان مسلح شب گذشته (۲۵میزان)بالای پوسته‌های نیروهای امنیتی در ولسوالی وردوج به حمله‌های تهاجمی پرداختند که در پی ضد حمله‌ی نظامیان افغان، ۱۵ طالب مسلح کشته و ۴۰ طالب مسلح دیگر زخم برداشته‌اند.

بدخشان از رهگذر نظامی یک ولایت مهم راهبردی در شمال شرق شناخته می‌شود. این ولایت افزون برهم مرز بودن با شماری از ولایت‌های ناامن کشور، با کشورهای چون پاکستان، چین و تاجیکستان نیز هم مرز است.

درباره admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و توسعه توسط WatanTech