خانه / انتخابات 98 و صلح / خلیلزاد: افزایش خشونت‌ها هشداری برای افغان‌ها و حامیان بین‌المللی آنان است

خلیلزاد: افزایش خشونت‌ها هشداری برای افغان‌ها و حامیان بین‌المللی آنان است

به دنبال افزایش خشونت ها در هلمند و همزمان با تلاش‌ها برای صلح در دوحه قطر، داکتر زلمی خلیل‌زاد، نمایتده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان می‌گوید که افزایش حملات، روند صلح افغانستان را تهدید می‌کند.

خلیلزاد روز پنجشنبه ۱۵ اکتوبر (۲۴ میزان) درواکنش به افزایش خشونت‌ها در افغانستان در یک پیام تویتر گفته بود که این وضعیت هشداری برای افغان‌ها و حامیان منطقه‌ای و بین‌المللی آنان است.

زلمی خلیلزاد در یکی این پیام‌های تویتر نگاشته است که وی و سکات میلر، فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان چندین بار با طالبان ملاقات کرده اند و روی موارد تازه به توافق رسیده‌اند که برمبنای آن، انتظار دارد که خشونت‌ها در افغانستان به‌گونۀ قابل ملاحظه‌یی کاهش یابند.

از سوی دیگر، ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو در یک پیام تویتر نگاشته است که در دیدار با آقای خلیلزاد در بروکسیل در مورد “وضعیت افغانستان” صحبت کرده است.

در ادامۀ تویت استولتنبرگ آمده‌است: «مذاکرات دوحه بهترین فرصت را برای صلح فراهم کرده‌است، اما طالبان باید به تعهدات شان پایبند باشند و میزان غیرقابل قبول خشونت‌ها را پایین بیاورند. ناتو به نیروهای امنیتی افغانستان متعهد است.»

خشونت طالبان در چند هفتۀ اخیر، به ویژه پس از آغاز مذاکرات صلح میان هیات جمهوری اسلامی افغانستان و نمایندگان گروه طالبان در قطر افزایش یافته است.

در تازه ترین مورد، حملات این گروه در چند روز گذشته به گونۀ بدون وقفه در حومۀ شهر و چندین ولسوالی ولایت هلمند ادامه دارد.

جنگ در هلمند سبب بیجا شدن گستردۀ غیرنظامیان نیز شده است و بر اساس آمار سازمان عفو بین المللی، در جریان این نبردها، دست‌کم ۳۵ هزار باشنده این ولایت مجبور به ترک خانه‌های شان شده اند.

سازمان ملل متحد با تاکید بر توقف فوری جنگ در هلمند گفته است که درگیری‌ها در آن ولایت سبب تلفات بر غیرنظامیان به شمول زنان و کودکان نیز شده است، اما تا کنون آمار دقیق این تلفات در دست نیست.

درباره admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و توسعه توسط WatanTech