خانه / انتخابات 98 و صلح / عبدالله: امارت طالبان در هیچ حالتی برای مردم پذیرفتنی نیست

عبدالله: امارت طالبان در هیچ حالتی برای مردم پذیرفتنی نیست

رئیس شورای عالی مصالحه ملی کشور امروز (جمعه ۲۵ میزان ۱۳۹۹) در مراسم بزرگداشت از دومین سالروز ترور جنرال عبدالرازق، قوماندان امنیه پیشین ولایت کندهار، گفت که بازگشت امارت طالبان در هیچ حالتی برای مردم افغانستان پذیرفتنی نیست.

آقای عبدالله تأکید کرد که اگر ما دیدگاه و قصد صلح داریم، پس هرگز نگران نباشیم و این که طالبان فکر می‌کنند که با بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان، امارت اسلامی دوباره در افغانستان تأسیس می‌شود، یک محاسبه نادرست است.

موصوف افزود اگر در پایان، طالبان هیچ راه معقولی را برای صلح نپذیرند، مردم افغانستان از سرزمین، عزت و حاکمیت ملی کشور دفاع خواهند کرد.

آقای عبدالله گفت که دو طرف باید انعطاف پذیر باشند و برای صلح کار کنند.

از سویی داکتر عبادالله روز چهارشنبه (۲۴میزان) در مصاحبه‌ با روزنامۀ فایننشیل تایمزگفته است که تویت اخیر دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا در مورد خروج قوای امریکایی از افغانستان تا پایان سال روان میلادی، به گروه طالبان در مذاکرات صلح دست بالا می‌دهد.

آقای ترمپ شام چهارشنبه هفتم اکتوبر (۱۶ میزان) در یک پیام تویتر نوشت: “باید شمار اندک باقیماندۀ مردان و زنان شجاع ما که در افغانستان سرگرم خدمت اند، تا کرسمس [عید میلاد مسیح] به خانه برگردند.”

ساعاتی پیش از تویت آقای ترمپ، رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی امریکا گفته بود که شمار نظامیان امریکایی مستقر در افغانستان تا اوایل سال ۲۰۲۱ به ۲۵۰۰نفر کاهش خواهد یافت.

گروه طالبان اندکی پس از تویت آقای ترمپ، با بیان اینکه خروج قوای خارجی “گام مثبت در راستای تطبیق توافقنامۀ” دوحه است، از این موضع رییس جمهور امریکا با گرمی استقبال کرد.

به تازگی، مارک میلی، لوی درستیز عمومی قوای مسلح ایالات متحده گفته است که هرگونه تصمیم در مورد خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان باید با درنظرداشت شرایط موجود در داخل افغانستان باشد و به گفتۀ وی امریکا تلاش می‌کند جنگ در افغانستان “مسوولانه و با سنجش” پایان یابد.

آقای میلی در مصاحبه با رادیوی ملی عامۀ امریکا (ان پی آر) گفته است که شمار نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان تا ماه آیندۀ میلادی به ۴۵۰۰ نفر کاهش خواهد یافت، اما افزود که رییس جمهور ترمپ در مورد کاهش بیشتر نظامیان امریکا در افغانستان تا هنوز هیچ تصمیم نهایی نگرفته است.

با آنکه پس از امضای توافقنامۀ دوحه طالبان نیروهای خارجی مستقر در افغانستان را هدف قرار نداده بود، نظامیان امریکایی چند روز پیش در پی حملۀ تهاجمی جنگجویان طالب در ولایت هلمند، مواضع آن گروه را بمباردمان کردند.

همزمان با این دپلومات‌ها و مقام‌های خارجی هشدار داده اند که افزایش خشونت سبب آسیب رساندن به روند صلح افغانستان خواهد شد.

درباره admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و توسعه توسط WatanTech