خانه / تحلیل و یاداشت / اجتماعی / یک مورد جدید پولیو در قندهار به ثبت رسیده است

یک مورد جدید پولیو در قندهار به ثبت رسیده است

مسوولین وزارت صحت عامه از ثبت یک مورد جدید پولیو در ولایت قندهار خبر دادند.

غلام دستگیر نظری، مسوول معافیت کتلوی وزارت صحت عامه میگوید که “متاسفانه یک مورد جدید که یک پسر ۱۱ ماهه می‌باشد، در منطقه لوی ویاله شهر قندهار به مرض پولیو مبتلا شده است که با این حساب، شمار مجموعی موارد این مرض در سال جاری به ۵۳ واقعه رسید”.

آقای نظری، دلیل عمدۀ افزایش گسترش پولیو را در حوزه جنوب کشور، نا امنی ها، ممانعت طالبان مسلح و مخالفت‌ برخی خانواده‌ها با تطبیق واکسین پولیو عنوان کرد.

میر جان راسخ، مسوول روابط عامۀ برنامه محو پولیو نیز گفت: “قبل از این هم دو طفل دیگر در این ساحه به پولیو مصاب شده بودند، ولی با ثبت یک مورد جدید، تعداد واقعات مثبت پولیو در قندهار از آغاز سال جاری میلادی تا به حال به ۱۵ مورد افزایش یافته است که که این موضوع برای همه نگران کننده است.”

مسوولین وزارت صحت عامه می‌گویند که در ولایت قندهار بیشتر از ۵۰۰ هزار طفل زیر سن پنج سال زندگی می کنند که بیشتر از ۱۶۰ هزار آن در شهر قندهار میباشند.

از سویی بیشتر از یک و نیم میلیون طفل زیر سن پنج سال در حوزه جنوب کشور زندگی می‌کنند که به دلیل نا امنی و ممانعت طالبان مسلح با کمپاین خانه به خانۀ پولیو، بیشتر از ۸۰۰ هزار آنان از واکسین پولیو محروم شده اند.

سال گذشته ۲۹ واقعۀ مثبت پولیو در افغانستان ثبت شده بود، اما امسال شمار کودکان مبتلا به این بیماری به ۵۳ تن افزایش یافته است.

درباره admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و توسعه توسط WatanTech