خانه / تحلیل و یاداشت / اجتماعی / نبود واکسیناتور زن در غزنی؛ مادران از بردن اطفال شان به واکسیناتوران مرد، خودداری کنند.

نبود واکسیناتور زن در غزنی؛ مادران از بردن اطفال شان به واکسیناتوران مرد، خودداری کنند.

مسئولان صحی ولایت غزنی می‌گویند که نبود واکسیناتوران زن در بیشتر مناطق غزنی سبب شده است تا مادران از بردن اطفال شان به واکسیناتوران مرد، خودداری کنند.

داکتر ظاهر شاه نیکمل، رییس صحت عامۀ غزنی تایید کرد که فقط در شهر غزنی و ولسوالی‌های مالستان و جاغوری واکسیناتوران زن وجود دارد و آنرا چالش بزرگ در برابر تطبیق واکسین پولیو عنوان نموده است.

آقای نیکمل گفت: “متاسفانه در سایر ولسوالی ها با کمبود واکسیناتوران زن مواجه هستیم. با آنکه در پروسه استخدام به آنان [زنان] ارجحیت داده می‌شود ولی کسی حاضر نمی‌شود تا کار کند”.

نیکمل افزود که شماری از بانوان در حال حاضر عملاً در بخش واکسین مصروف آموزش اند که بعد از سپری کردن یک دوره آموزشی سه ماهه در بخش واکسیناسیون استخدام خواهند شد.

فاطمه، واکسیناتور در ولایت غزنی میگوید که جامعه ما یک جامعه سنتی است، مادران خود را با واکسیناتوران زن نسبت به واکسیناتوران مرد راحت احساس می کنند .موجودیت واکسیناتوران زن در مراکز صحی باعث شده است که تعداد مراجعین زن جهت واکسین کودکان شان به مراتب بیشتر شود.

مدینه، یک تن از باشنده گان ولایت غزنی میگوید: ” من خودم یک زن هستم و نمی خواهم که اطفالم را جهت تطبیق پولیو نزد یک واکسیناتور مرد ببرم. فامیلم برایم اجازه نمی دهد و ما آنرا مایه ننگ می دانیم. خواست ما اینست که تعداد واکسیناتوران زن در کمپاین های خانه به خانه بیشتر گردد. ”

این در حالی است که فعالان حقوق زن در ولایت غزنی می‎گویند که هنوز هم مردان در برخی از خانواده‌ها به تولد نوزاد دختر از دید نگریسته و به گفتۀ آنان زنانی که نوزاد دختر به دنیا می‌آورند، در برخی خانواده‌ها با خشونت مردان روبرو می‌شوند.

مسوولان ریاست امور زنان غزنی نیز می‌گویند که هنوز هم در بیشتر مناطق آن ولایت دختران به حقوق ابتدایی شان دسترسی ندارند.

درباره admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و توسعه توسط WatanTech