خانه / خبر / رئیس اداره ملی احصائیه و معلومات به مجلس فرا خوانده شد

رئیس اداره ملی احصائیه و معلومات به مجلس فرا خوانده شد

ولسی جرگه، زبان فارسی افتخار بزرگ یک قوم بزرگ افغانستان است و طی ادوار گذشته به عنوان زبان رسمی حکومت ها بوده است.

ولسی جرگه روز دوشنبه (۲۱میزان) احمد جاوید رسولی، رئیس اداره ملی احصائیه و معلومات را در رابطه به درج زبان فارسی در لیست زبان های خارجی، در تذکره الکترونیکی جهت استجواب به ولسی جرگه فراخونده است.

اعضای ولسی جرگه در این جلسه زبان فارسی را زبان امپراطوری های بزرگ در ادوار تاریخ گفته، اظهار داشتند: این زبان افتخار بزرگ یک قوم بزرگ افغانستان است و طی ادوار گذشته به عنوان زبان رسمی حکومت ها بوده است.

اعضای مجلس نمایندگان خارجی خواندن زبان فارسی را خلاف قانون و سبب نفاق افگنی میان اقوام با هم برادر افغانستان خواندند و تاکید کردند ولسی جرگه بخاطر وحدت ملی و تطبیق ماده شانزدهم قانون اساسی باید شخص احمد جاوید رسولی را غرض باز پرس به نهاد های عدلی و قضایی معرفی نماید.

احمد جاوید رسولی رئیس اداره احصائیه ملی و معلومات گفت : درج زبان فارسی به حیث زبان خارجی کار تخنیکی بوده ، سیستم آن از سوی ریاست قبلی در هماهنگی باوزارت مخابرات ترتیب و تنظیم گردیده است.

وی افزود: ” فهرست زبان‌های داخلی و خارجی افغانستان بر اساس فهرست تهیۀ شده از سوی وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی در سال ۱۳۹۶ تهیه و در فرم تذکره های الکترونیکی (شناسنامه الکوترونیکی) درج شده بود، اما از آنجایی که این موضوع به تازگی موجب بروز سوء تفاهم هایی در میان شهروندان شد برای رفع این سوء تفاهمات و جلوگیری سوء استفاده برخی افراد از این موضوع، ما تمام زبان‌های کشور از جمله فارسی را که در لیست زبان‌های ملی قرار دارند از لیست زبان‌های خارجی حذف کردیم.”

گزارش ها حاکی است که زبان های فارسی و تاجیکی به‌عنوان زبان‌های خارجی و همچنین زبان‌های اردو، پنجابی، ملتانی، عربی، سندهی، مغولی، قزاقی و برخی زبان‌های دیگر به‌عنوان زبان‌های داخلی در فرم توزیع تذکره‌های الکترونیکی قرار داشتند.

در اخیر میر رحمن رحمانی رئیس مجلس بحث روی این مسائل را نفاق میان اقوام دانسته به کمیسیون های امنیت داخلی، تفتیش مرکزی و عدلی قضایی وظیفه سپرده است تا این موضوع را به صورت دقیق بررسی نموده ،نتیجه آن را به جلسه عمومی ارائه نمایند.

این نخستین بار نیست که روند توزیع تذکره های الکترونیکی جنجالی می‌شود و پیش از این نیز روند توزیع آن با واکنش‌های روبه‌رو بوده است.

درباره admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و توسعه توسط WatanTech