خانه / تحلیل و یاداشت / اجتماعی / یوناما: ۳۴۵۸ غیرنظامی، در افغانستان قربانی خشونت‌ها شده اند

یوناما: ۳۴۵۸ غیرنظامی، در افغانستان قربانی خشونت‌ها شده اند

دفتر هیات معاونت سیاسی سازمان ملل متحد (یوناما) گزارش داده است که طی ۶ ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی، ۳۴۵۸ غیرنظامی در افغانستان قربانی خشونت‌ها شده اند.

در گزارشی که امروز (دوشنبه، ۲۷جولای) از سوی این دفتر نشر شد، آمده است که ۱۲۸۲  غیرنظامی در جریان نبردها، درگیری‌ها، بمباردمان و حملات انتحاری کشته و ۲۱۷۶ تن دیگر زخمی شده اند.

بر اساس آمار منتشرشدۀ این گزارش، طی ۶ ماه اخیر، ۳۴۰ کودک در جریان درگیری‌های مسلحانه کشته و ۷۲۷ تن دیگر زخمی شده اند.

در این گزارش آمده است که در این مدت، ۱۳۸  زن کشته و ۲۵۹ تن دیگر زخمی شده اند که بیش از ۴۰ درصد مجموع تلفات غیرنظامیان را، تلفات کودکان و زنان تشکیل می‌دهد.

در حالی که آمار قربانیان غیرنظامیان در مقایسه با ۶ ماه نخست سال ۲۰۱۹ ، کاهش ۱۳ درصدی را نشان می‌دهد، یوناما دلیل عمدۀ کاهش تلفات غیرنظامیان را، کاهش در عملیات‌های نیروهای خارجی و حملات داعش در افغانستان عنوان کرده است.

بر این اساس، در مجموع، مخالفان مسلح دولت افغانستان، مسئول ۵۸ درصد قربانیان شناخته شده اند که از این میان ۴۳  درصد تلفات غیرنظامیان توسط گروه طالبان صورت گرفته است.

در گزارش آمده است که  طالبان طی ۶ ماه نخست سال ۲۰۲۰ ، ۵۸۰ غیرنظامی را در این کشور کشته و ۸۹۷ تن دیگر را مجروح کرده اند.

یافته‌های یوناما نشان می‌دهد که در این مدت، تلفات غیرنظامیان از سوی نیروهای امنیتی افغان، ۹ درصد افزایش یافته و بیشتر غیرنظامیان در نتیجۀ حملات هوایی، شلیک‌های غیر مستقیم در جریان درگیری‌های زمینی صورت گرفته است.

یوناما گفته است: “تلفات غیرنظامیان از حملات هوایی که توسط نیروی هوایی افغان در جریان ۶ماه نخست سال ۲۰۲۰صورت گرفته است، در مقایسه با دوره مشابه سال ۲۰۱۹، سه برابر شده است.”

بر اساس یافته‌های یوناما، نظامیان افغان مسئول ۲۳  درصد مجموع تلفات بر غیرنظامیان شناخته شده اند که این نیروها در ۶ ماه گذشته، ۲۸۱ غیرنظامی را کشته و ۵۰۸ تن دیگر را زخمی کرده اند.

هیات معاونت ملل متحد تاکید کرده است که “نیروهای طرفدار دولت همچنان مسئول بیشترین مرگ کودکان در این مدت بوده اند”

همچنان در گزارش آمده است که یوناما هیچ مواردی از تلفات غیرنظامیان را توسط نیروهای خارجی در ربع دوم امسال ثبت نکرده است.

درباره admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *