خانه / انتخابات 98 و صلح / پمئو با هیأت مذاکره‌کننده دولت و طالبان در قطر به صورت جداگانه دیدار کرد

پمئو با هیأت مذاکره‌کننده دولت و طالبان در قطر به صورت جداگانه دیدار کرد

فوزیه کوفی، عضو هیأت مذاکره‌کننده دولت شام امروز شنبه، یکم قوس در توییتی نوشت که در این دیدار بر لزوم برقراری آتش‌بس در حالی که گفت‌وگوها جریان دارد، تأکید شده است.

او هم‌چنان نوشت که در دیدار با وزیر امور خارجه امریکا، هیأت مذاکره‌کننده دولت بر احترام به تکثر جامعه افغانی از جمله حفظ حقوق بشری شهروندان افغانستان، در روند صلح و پس آن تأکید کرده است.

در دیدار هیأت مذاکره‌کننده دولت با مایک پمپئو برخی از اعضای این هیأت از جمله محمدمعصوم استانکزی حضور نداشته است. زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان نیز در این دیدار حضور داشته است.

محمدنعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز گفته است که ملا عبدالغنی برادر معاون سیاسی، مولوی عبدالحکیم رییس هیأت مذاکره‌کننده و سایر اعضای هیأت این گروه با مایک پمپئو و هیأت همراهش دیدار کرده‌اند.

طبق معلومات محمد نعیم، در این دیدار دو طرف بر اهمیت توافق‌نامه‌ای که بین‌شان امضا شده و نیز تعهدات دو جانب گفت‌وگو کرده‌اند.

سخنگوی گروه دفتر سیاسی طالبان در قطر در ادامه گفته است که در این دیدار روی پایان فهرست سیاه، رهایی زندانیان باقی‌مانده و موضوعات مرتبط به مذاکرات بین‌الافغانی گفت‌وگو شده است.

دیدار مایک پمئو، وزیر خارجه امریکا با هیات مذاکره کننده گروه طالبان

این دیدار در روزی صورت گرفته است که کابل هدف راکت‌باران شدید قرار گرفت و انگشت انتقاد به سوی طالبان بلند شد. طالبان دست داشتن خود را در راکت‌باران شهر کابل رد کردند. در این حادثه که ناشی از شلیک ۲۴ راکت بر شهر کابل بود، هشت تن کشته و ۳۱ تن دیگر زخمی شده‌اند.

پیش‌تر از سفر پمپئو به قطر و دیدارش با هیأت مذاکره‌کننده دولت و طالبان گزارش شد که دو طرف روی کلیات کارشیوه مذاکرات صلح به توافق رسیده‌اند و بن‌بست این مذاکرات شکسته است.

مذاکرات بین‌الافغانی که در بیست‌ودوم سنبله آغاز شد، به دلیل اختلاف روی مبنای پیش‌برد مذاکرات دچار بن‌بست شد.

طالبان اصرار داشتند، مذاکرات بین‌الافغانی باید براساس چهارچوب تعیین‌شده توافق‌نامه امریکا – طالبان به پیش برده شود.

جانب دولت اما خود را متعهد به اجرای این توافق‌نامه نمی‌دانست و استدلال می‌کرد که طرف توافق‌نامه امریکا – طالبان نیست و لذا الزامی برای اجرای آن نیز ندارد.

منبع: روزنامه هشت صبح

درباره admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و توسعه توسط WatanTech