خانه / انتخابات 98 و صلح / وزارت خارجه: از سفر هیات طالبان به ایران آگاهی داشتیم

وزارت خارجه: از سفر هیات طالبان به ایران آگاهی داشتیم

وزارت خارجه‌ی افغانستان می‌گوید که از سفر هیأت گروه طالبان به تهران آگاهی دارد. این وزارت گفته است که دولت جمهوری اسلامی ایران قبلا با دولت افغانستان موضوع را در جریان گذاشته بود و نظریات جانب کابل را نیز دریافت کرده بود.

این وزارت امروز سه‌شنبه (۷دلو) با نشر اعلامیه‌یی گفته که هدف از تنظیم سفر هیأت طالبان به تهران این است که دولت ایران دیدگاه‌های خود را به طالبان شرح داده و این گروه را در مورد موجودیت اجماع منطقه‌یی در خصوص تأمین آتش‌بس فوری، دست‌یابی به یک توافق جامع در چارچوب نظام جمهوری و حفظ ارزش‌های قانون اساسی افغانستان آگاه کند.

در ادامه اعلامیه تاکید شده که دولت ایران می‌خواهد اطمینان حاصل کند که افغانستان پسامنازعه بار دیگر به پایگاه امن گروه‌های تروریستی مبدل نمی‌شود و همچنان مرکز اتفاق و همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی باقی می‌ماند.

وزارت خارجۀ کشور ابراز امیدواری کرده است که طالبان به خواست برحق مردم افغانستان برای قطع خون‌ریزی و تأمین صلح پایدار تن دهند.

این وزارت همچنان گفته که امیدوار است تا طالبان به تقاضای پی‌هم کشورهای منطقه و جهان برای تأمین آتش‌بس و رسیدن به توافق جامع صلح از طریق گفت‌وگوهای معنادار و صادقانه احترام بگذارد.

در اعلامیه آمده است: «طالبان باید بدانند که روش کنونی‌شان مبنی بر ادامه‌ی جنگ و خون‌ریزی مورد انزجار همگانی هم در افغانستان و هم در منطقه و جهان قرار دارد.»

وزارت خارجه در ادامه افزوده است که به‌خاطر حفظ و تقویت اجماع منطقوی و بین‌المللی در حمایت از موقف برحق مردم و دولت افغانستان در رابطه با صلح پایدار مبتنی بر ارزش‌های قانون اساسی و تقویت نظام جمهوری اسلامی همچنان به به مشورت‌ها و همکاری با کشورهای منطقه و جهان، از جمله ایران ادامه می‌دهد.

ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی و رییس دفتر طالبان در قطر صبح امروز در رأس هیأتی از این گروه به ایران رفته است.

درباره admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و توسعه توسط WatanTech