خانه / تحلیل و یاداشت / اقتصادی / تاکید مجدد مجلس نمایندگان بر یکسان‌سازی معاشات کارمندان

تاکید مجدد مجلس نمایندگان بر یکسان‌سازی معاشات کارمندان

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان می‌گوید که یکسان‌سازی معاشات کارکنان دولت «خط سرخ» این مجلس است.

آقای رحمانی که در نشست عمومی امروز (چهارشنبه، ۲۴ جدی) مجلس نمایندگان صحبت می‌کرد، یک بار دیگر خواستار یکسان‌سازی معاشات کارمندان دولتی در این کشور شده و می‌گوید تا زمانی که حکومت به درخواست آموزگاران، خانواده‌های شهدا، سربازان،‌ متقاعدین و اجیران مبنی بر یکسان‌سازی معاشات‌شان تمکین نکند، شورای ملی بودجۀ مالی سال ۱۴۰۰ را تایید نخواهد کرد.

او تأکید کرد که یکسان‌سازی معاشات نیز از کُدهای ۲۱ الی ۲۵ بودجه‌ مالی تنظیم خواهد شد.

آقای رحمانی همچنان تأکید کرد که هرگونه تصمیم‌گرفتن در مورد طرح بودجه‌ ملی از صلاحیت‌های مجلس نمایندگان است.

پیش‌نویس دوم بودجه‌ی سال مالی ۱۴۰۰ خورشیدی در روز دوشنبه به تأیید کابینه رسید و روز گذشته برای تصویب به مجلس نمایندگان فرستاده شد تا ولسی جرگه در مورد آن تصمیم بگیرد.

در این پیش‌نویس بیش از ۲۰ میلیارد افغانی اضافه شده و شماری از پروژه‌ها ازدیاد و شماری دیگر از پروژه‌ها نیز تنقیص شده است.

طرح بودجه‌ سال مالی ۱۴۰۰ خورشیدی که در ابتدا بیش از ۴۵۲ میلیارد افغانی پیش‌بینی شده بود، در تاریخ ۱۰ جدی از سوی مجلس نمایندگان رد شد.

با این حال، وزارت مالیۀ کشور می‌گوید که بر اساس تصمیم رهبری حکومت در سال ۱۴۰۰ خورشیدی به هیچ نهاد حکومتی معاشات امتیازی داده نخواهد شد.

شمروز خان مسجدی، سخنگوی این وزارت امروز چهارشنبه (۲۴ جدی) به خبرنگاران گفت که پس از این تمامی حقوق کارمندان دولتی بر اساس قانون خدمات ملکی افغانستان پرداخت می‌شود.

این در حالی است که در سال‌های اخیر برخی از کارمندان بلندپایۀ حکومتی افزون بر حقوق ماهوار، پول امتیازی نیز دریافت می‌کرد که این کار واکنش‌های را نیز در پی‌داشت.

درباره admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و توسعه توسط WatanTech