خانه / تحلیل و یاداشت / اقتصادی / افزایش پنج درصدی حاصلات پسته در هرات

افزایش پنج درصدی حاصلات پسته در هرات

ولایت هرات با داشتن آب و هوای مناسب جایگاه خوبی را برای رشد محصول پسته به خود اختصاص داده است و جنگلات طبیعی نقش بسزایی را در عرصه تولید پسته در افغانستان دارد،  امسال حاصلات پسته در ولایت هرات پنج درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته و حاصلات بدست آمده پسته در سال جاری بالغ بر ۱۱هزار تن میباشد.

ادریس زلال، مدیر ترویج باغداری اداره زراعت، آبیاری و مالداری هرات گفت که این در ولایت ۱۴هزار هکتار جنگلات پسته وجود دارد که در ولسوالی‌های کشک کهنه، کشک رباط سنگی و گلران موقعیت دارد.

به گفته وی، حاصلات به دست آمده پسته در سال جاری بالغ بر ۱۱ هزار تن رسیده است که نسبت به سال گذشته پنج درصد افزایش تولید را نشان میدهد.

مدیر ترویج باغداری اداره زراعت بیان کرد که هم اکنون اداره زراعت هرات در کنار جنگلات طبیعی پسته، در بخش ترویج و انکشاف کشت پسته در ساحات باغداری اقدامات اساسی و بنیادی را انجام داده است و ساحه باغداری پسته در حدود ۷۰۰هکتار زمین میرسد و بیشتر از ۴۵۰ هکتار زمین توسط سکتور خصوصی در سطح ولسوالی های انجیل، گذره، کرخ، کهسان، زنده جان، غوریان و کشک رباط سنگی احداث شده است”.

آقای زلال ذکر کرد:” تولیدات ساحات باغداری پسته فعلا بالغ بر ۱۱۰ تن در سال جاری میباشد و این درحالیست که اداره زراعت همواره در تلاش انکشاف صنعت کشت پسته در ساحات آبی بوده.

وی خاطر نشان ساخت که قرار است در آینده نزدیک طرح ایجاد باغات پسته به مساحت ۳۰ هزار هکتار زمین در دشت حوض ولسوالی انجیل هرات از سوی وزارت زراعت با همکاری مشترک سکتور خصوصی و دولتی ایجاد گردد.

با عملی شدن این طرح سالانه ۷۰۰ میلیون دالر پول به صادرات پسته افغانستان افزوده خواهد شد

درباره admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و توسعه توسط WatanTech