خانه / خبر / ایجاد نخستین چاپ‌خانۀ خط بریل در کابل

ایجاد نخستین چاپ‌خانۀ خط بریل در کابل

چاپ‌خانۀ ملی خط بریل برای نخستین‌بار در کابل با خریداری سه ماشین چاپ با کمک مالی آلمان و سویدن، چاپ کتاب برای دانش‌آموزان و دانشجویان نابینای کشور را آغاز کرد.

این چاپ‌خانه که از سوی ادارۀ تعلیمات تخنیکی و مسلکی مدیریت می‌شود، مسؤولیت دارد کتاب‌های مورد نیاز دانش‌جویان و دانش‌آموزان نابینای کشور را از خط عادی به خط بریل مبدل سازد.

جواد نادرپور ، مسؤول فنی و مسلکی چاپ خانه ملی که خود نیز نابینا است میگوید «مضمون‌های درسی وزارت معارف را از رسم الخط عادی به رسم الخط بریل که توسط لمس دست خوانده می‌شود یا به خط نابینایان تبدیل می‌کنیم. شاگردان نابینا در سراسر کشور در مکتب‌های دولتی و خاص درس می‌خوانند آنان از این خط استفاده می‌کنند.»

از سویی حکومت نیز هفت میلیون افغانی برای توسعۀ این چاپ‌خانه اختصاص داده‌است تا نیازمندی کتاب ۱۳۱۷ دانش‌آموز و دانش‌جوی نابینا در پانزده ولایت فراهم گردد.

روح الله هوتک، آمر چاپ و نشر کتاب‌های درسی ادارۀ تعلیمات تخنیکی و مسلکی گفت: تاکنون تمامی امکانات این چاپ‌خانه فراهم نشده‌است و اکنون این چاپ‌خانه می‌تواند تنها ۲۵ درصد نیازمندی‌های دانش‌آموزان نابینا را به کتاب فراهم کند.

پیش از این هر مکتب ویژۀ نابینایان چاپ‌خانه‌های کوچکی داشتند که می‌توانستند در حد ممکن برای دانش‌آموزان کتاب چاپ کنند.

خط بریل خط برجسته‌یی با شش نقطه ویژۀ نابینایان است که نابینایان با لمس دست آن را می‌خوانند.

درباره admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و توسعه توسط WatanTech