خانه / انتخابات 98 و صلح / کمیسیون حقوق بشر: در روند مذاکرات صلح، قربانیان جنگ باید سهم داشته باشند

کمیسیون حقوق بشر: در روند مذاکرات صلح، قربانیان جنگ باید سهم داشته باشند

کمیسیون حقوق بشر افغانستان گفته که در روند مذاکرات صلح، باید زمینه حضور قربانیان جنگ و مردم فراهم شود که این حضور می‌تواند تعهد طرف‌های مذاکره‌کننده را در امر پاسخگویی به دردهای قربانیان نشان دهد.

به گزارش خبرگزاری تماس، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان امروز (سه شنبه ۱۳ جوزا) در اعلامیه‌ای گفته است که حضور قربانیان جنگ و مردم در روند مذاکرات صلح، می‌تواند سبب میزان افزایش حمایت افغان‌ها از این روند و نتایج آن شود.

در ادامه اعلامیه این کمیسیون آمده است که ایجاد فرصت برای مشارکت گستردۀ مردم می‌تواند آگاهی و توجه طرف‌های درگیر را به همه افرادی که متحمل درد و رنج شده‌اند، نشان داده و همچنان زمینه دیدگاه‌های جدید را برای بهبود روند صلح مساعد کند.

همچنین در اعلامیه نگاشته شده است که “شماری از قربانیان، از سراسر کشور و قربانیان انواع خشونت‌های مرتبط با منازعه، باید انتخاب شوند تا در مورد تجربه خود از منازعه با طرفین به‌ طور مستقیم صحبت کنند. انتخاب قربانیان باید از طرف نهاد‌های بی‌طرف و مستقل که مورد توافق طرف‌های مذاکره‌کننده باشد یکجا با تسهیل‌کننده/ تسهیل‌کنندگان مذاکرات صورت گیرد.”

کمیسیون حقوق بشر افغانستان هدف از این اقدام را برجسته کردن اهمیت موضوع قربانیان برای تمام جوانب مذاکره‌کننده و رساندن صدایشماری از نمایندگان قربانیان در این روند عنوان کرده است.

#انتهای_پیام

درباره admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *