خانه / تحلیل و یاداشت / اجتماعی / کرونا در افغانستان: مرگ ۳۴ نفر و بهبودی بیش از دو هزار بیمار

کرونا در افغانستان: مرگ ۳۴ نفر و بهبودی بیش از دو هزار بیمار

براساس آمار رسمی وزارت صحت عامه در ۲۴ ساعت گذشته، ۳۴ بیمار مبتلا به کرونا در افغانستان جان باخته‌‌اند که به این ترتیب آمار کل قربانیان کووید-۱۹ در افغانستان به ۷۳۷ نفر می‌رسد. آمار این وزارت نشان می‌دهد که در شبانه‌روز گذشته بیش از دو هزار بیمار نیز بهبود یافته‌اند.

وزارت صحت عامه، امروز (یک‌شنبه، ۸ سرطان) با نشر آمار روزانه کرونا اعلام کرد که در شبانه‌روز گذشته، ۳۵۱ مورد تازه ابتلا به کووید-۱۹ شناسایی شده که با این حساب آمار کل مبتلایان در افغانستان به ۳۰ هزار و ۹۶۷ نفر افزایش یافته‌است.

آمار وزارت صحت عامه نشان می‌دهد که در ۲۴ ساعت گذشته ۳۴ فرد مبتلا به کرونا جان باخته‌ و دو هزا‌‌‌‌ر و چهار بیمار نیز بهبود یافته‌اند.

به این ترتیب، آمار کل قربانیان کرونا در افغانستان به ۷۳۷ نفر رسیده‌ و شمار بهبودیافتگان نیز به ۱۲ هزار ‌و ۵۸۸ نفر افزایش یافته‌است.

این در حالی است که مقام‌های وزارت صحت عامه ادعا می‌کنند که بر اساس بررسی‌های این وزارت روند ابتلا به کرونا در کشور رو به کاهش است.

در همین حال اما بر بنیاد ارزیابی‌ها آمار واقعی مبتلایان و قربانیان کووید- ۱۹ در افغانستان ده‌ها برابر آمار رسمی است و دولت به دلیل فقدان امکانات لازم، قادر به آزمایش و ثبت همه موارد ابتلا و مرگ در سراسر کشور نیست. عدم دسترسی به مناطق روستایی، سلطه طالبان، بی‌اعتمادی مردم به شفاخانه و داکتر و دارو و خودداری از افشای ابتلای افراد به کرونا و یا مرگ بر اثر این ویروس هم از دیگر دلایل تفاوت‌های فاحش میان آمار رسمی و غیر رسمی است.

گزارش‌های جهانی از آمار کرونا هم حاکی از آن است که روند گسترش این بیماری و قربانیان آن در افغانستان و جنوب آسیا به شدت رو به افزایش است. این کاملا برخلاف گزارش وزارت صحت عامه است. از جانب دیگر، سرپرست وزارت صحت در حالی مدعی روند کاهشی ابتلا به کرونا در افغانستان شد که او تنها چندروز پیش، اذعان کرده بود که کرونا در حال اوج ‌گرفتن است.

درباره admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *