خانه / خبر / نهادینه‌سازی ادبیات کودک در افغانستان؛ اهمیت موضوع در کجا است؟

نهادینه‌سازی ادبیات کودک در افغانستان؛ اهمیت موضوع در کجا است؟

 حکومت افغانستان به تازه‌گی بنیادی را جهت رشد و نهادینه‌سازی ادبیات کودک ایجاد کرده است. شماری از وزارت‌خانه‌ها و نهادهایی که در زمینه ادبیات کودک در افغانستان کار می‌کنند در این بنیاد عضو هستند.

صابر مومند، سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ، گفت که بنیاد ملی ادبیات کودک از یک‌سال به این‌سو ایجاد شده است. این بنیاد ۳۴ عنوان کتاب را در کابل و ولایت به نشر رسانیده که در کتاب‌خانه‌های عامه افغانستان و مراکز فرهنگی و تعلیمی منتشر شده است.

آقای مومند افزود که از هر عنوان کتاب به تعداد ۱۰۰۰ تیراژ به چاپ رسیده است. هدف از ایجاد این بنیاد پدید آوردن اثرهای علمی و ادبی برای کودکان و هم‌چنان ترویج و گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی خوانده شده است.

در همین حال مسوولان در وزارت معارف کشور می‌گویند که دوره‌ی تعلیمات قبل از مکتب شامل برنامه این وزارت نمی‌شود و آنان در تلاش‌اند که این دوره‌ را شامل معارف سازند.

نوریه نزهت، سخنگوی وزارت معارف می‌گوید که این وزارت تاکنون در زمینه ادبیات کودک اثری را چاپ نکرده است و اما شماری از نهادهایی که در زمینه ادبیات کودک فعالیت دارند،

کتاب‌های ویژه کودکان را در مشورت با این وزارت چاپ کرده و به نشر رسانیده‌اند. او هم‌چنان ابراز داشت که اداره انکشاف بین‌المللی امریکا یا USAID مصارف چاپ کتاب‌های معارف افغانستان را می‌پردازد و این وزارت بودجه کافی جهت چاپ کتاب برای کودکان ندارد.

نهادهایی که در عرصه ادبیات کودک برای کودکان افغان فعالیت دارند می‌گویند که در حوزه‌ی ادبیات کودک در افغانستان کوتاهی صورت گرفته است. به باور آنان شخصیت کودکان در دوران کودکی شکل می‌گیرد که تولید اثرهای علمی ویژه‌ی کودکان، ارزش‌ها، تقویت روحیه هم‌دیگرپذیری و ترویج فرهنگ صلح را آموزش می‌دهد.

حضرت وهریز، سردبیر گروه گهواره ابراز داشت که تولید کتاب‌های با محتوا برای کودکان ارزش‌های عام بشری را در آن‌ها پرورش می‌دهد. این گروه تا کنون ۶۶ عنوان کتاب، که ۶۱ عنوان آن به نثر و پنج عنوان آن به صورت شعر می‌باشد را به سه زبان فارسی، پشتو و اوزبیکی در وبسایتش به نشر رسانده است.

کتاب‌هایی را که این گروه به نشر رسانیده است، بیش‌ترین آنان ترجمه اثرهای نویسنده‌گان خارجی استند. آنان هدف از این کار را ایجاد خاطرات مشترک میان آن‌عده کودکانی که در خارج و داخل افغانستان زنده‌گی می‌کنند، می‌دانند.

به باور آنان دسترسی به این اثرها بستر تفاهم‌ میان این کودکان را میسر می‌سازد. او بیان کرد که گهواره در بهار سال جاری کارزاری را به نام هر کودک یک کتاب به راه انداخت که در نتیجه آن در حدود ۱۸ هزار دالر امریکایی جمع‌آوری کرد.

وی افزود که با این مبلغ، آنان هزینه چاپ ۳۵ هزار جلد کتاب ویژه کودکان را پرداخته‌اند. فرهنگ ترویج صلح، برابری جنسیتی و احترام متقابل، علاقه به دانش، دوست داشتن طبیعت و جامعه از جمله مواردی است که این گروه بر آن تاکید دارد.

در همین حال شماری از نویسنده‌گان حوزه ادبی کودکان می‌گویند که خریداران کتاب‌های کودک در افغانستان اندک است و باید در این زمینه توجه جدی صورت گیرد.

بحث ادبیات کودک در افغانستان از کمتر مواردی است که به آن پرداخته شده است. ‌جنگ و خشونت، بیش‌تر از هر کشوری، از کودکان افغان قربانی می‌گیرد. هم‌چنان کودکان افغان همواره با پدیده‌های محرومیت از حقوق‌شان،‌ تحمیل کار شاق، تحقیر و در مواردی تجاوز روبه‌رو بوده‌اند.

منیع: خبرگزاری فرهنگ

#انتهای_پیام

درباره admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *