خانه / تحلیل و یاداشت / اجتماعی / نمایندگان مجلس خواستار فعال شدن مجدد ملی‌بس ها در کابل شدند

نمایندگان مجلس خواستار فعال شدن مجدد ملی‌بس ها در کابل شدند

شماری از اعضای مجلس با اشاره به ازدحام بیش از حد ترافیک در کلان شهرها به ویژه پایتخت، تاکید کردند که ریاست ملی‌بس بار دیگر بس‌ها را برای انتقال شهروندان فعال کند.

به گزارش خبرگزاری تماس به نقل از (آوا)- کابل:  این تعداد از نمایندگان در نشست عمومی امروز (چهارشنبه، ۶ قوس) یادآور شدند که شرکت‌های ترانسپورتی خصوصی و دریوران متعهد به خدمت به مردم نمی‌باشند و در اوقات مزدحم به‌ویژه شامگاهی کرایه انتقال را دو برابر بالای شهروندان وضع می‌کنند و در شهروندان را نیز تا نیم مسیر انتقال می‌دهند.

آنان تاکید کردند که فعال‌سازی ملی‌بس‌ها بخش عمده مشکلات شهروندان را حل می‌کند و از سوی دیگر از ازدحام بی‌مورد شهر نیز جلوگیری صورت می‌گیرد.

رمضان بشردوست نماینده کابل در نشست امروز گفت که در یک‌ونیم دهه گذشته بیش از ۲۱۰۰ ملی‌بس از سوی کشورهای ایتالیا، جاپان، ایران، پاکستان و هند به افغانستان کمک صورت گرفته‌است.

بشردوست اضافه کرد که اما در چند سال اخیر تمام این وسایط از کار افتاده‌اند و اکنون شهروندان نمی‌دانند سرنوشت ملی‌بس‌ها به کجا ختم شده‌است.

او اشاره کرد که چند سال قبل دولت اعلام کرده بود که ملی‌بس ها را ترمیم کرده و دوباره راه‌اندازی می‌کند؛ اما تاکنون از راه‌اندازی مجدد این بس‌ها هیچ خبری در دست نیست.

بشردوست خاطر نشان کرد که شهروندان با مشکلات زیادی از ناحیه ترانسپورت دست‌وپنجه نرم می‌کنند و شرکت‌های ترانسپورتی خصوصی پول مردم را به انواع مختلف چپاول می‌کنند.

الله گل مجاهد دیگر نماینده‌ی کابل نیز با انتقاد از ازدحام ترافیکی در کابل، دولت را به بی‌توجهی به این مشکل عظیم شهروندان متهم کرد.

مجاهد اضافه کرد که هرچند در ده‌سال گذشته همه ساله پول عبور سرک حلقوی کابل در بودجه ملی منظور می‌شود؛ اما وزیران بی کفایت فواید عامه نخواسته‌اند کار این سرک را شروع کنند.

او خاطر نشان کرد که شهروندان کابل با مشکلات عدیده‌ی از ناحیه ترافیک دست و پنجه نرم می‌کنند و باید مسوولین در این راستا اقدام عملی را روی دست بگیرند.

در همین حال حاجی غفار خان نماینده خوست در مجلس نیز گفت که ازدحام ترافیک شهروندان کابل را به تنگ آورده و باید راه‌حل اساسی برای این مشکل سنجیده شود.

او ضمن تاکید بر فعال‌سازی بس‌ها، یادآور شد که در کنار آن اشاره‌های ترافیکی که با میلیون‌ها افغانی در چهار راه‌ها نصب شده‌اند فعال شود.

براساس گفته‌های غفار خان؛ با فعال شدن اشاره‌های ترافیکی از یک سوء از شمار تخلفات ترافیکی کاسته می‌شود و از سوی دیگر مشکل کمبود پرسونل ترافیک نیز حل می‌شود.

با این وجود، امیرخان یار معاون اول مجلس نمایندگان در جمع‌بندی نشست امروز تاکید کرد که کمیسیون مواصلات و مخابرات مقام‌های شهرداری کابل و ریاست ملی‌بس را به مجلس فراخوانند.

یار تاکید کرد که مشکل ترافیک و ازدحام باید جدی گرفته شود و از مقام‌ها در مورد سرنوشت بس‌های کمک شده نیز پُرسش صورت گیرد.

این گفته‌ها در حالی از سوی نمایندگان مجلس مطرح می‌شود که در ده‌سال گذشته بس‌های دولتی به علت‌های نامعلوم از کار افتاده و جای آنرا مسافرکشی موترهای شخصی گرفته است.

با این وجود چندی پیش مسوولان ریاست تصدی ملی‌بس از فعال شدن مجدد این بس‌ها خبر داده و گفته بودند که با روی کار آمدن بس‌های دولتی، مسافرکشی موترهای شخصی در شماری از نقاط شهر محدود خواهد شد.

از سوی هم مسوولان وزارت ترانسپورت گفته بودند به زودی ۱۵۰۰ عراده بس شهری برای ارایه خدمات به شهروندان کابل، به فعالیت آغاز می‎کنند.

در ادامه این اظهارات، اخیراً شهرداری کابل به ارزش میلیون‌ها افغانی به تعداد ۲۶۴ ایستگاه‌های ملی‌بس را در نقاط مختلف شهر کابل اعمار ساخته‌اند.

درباره admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *