خانه / تحلیل و یاداشت / سیاسی و امنیتی / نخست‌وزیر سابق ایران از سرکوب معترضان توسط حکومت انتقاد کرد

نخست‌وزیر سابق ایران از سرکوب معترضان توسط حکومت انتقاد کرد

میرحسین موسوی؛ نخست‌وزیر سابق ایران سرکوب معترضان ایرانی از سوی حکومت این کشور را مشابه کشتار معترضان در میدان ژاله تهران که در سال ۱۳۵۷ انجام شد، خوانده‌است.

او که اکنون در حبس خانگی به‌سر می‌برد با نشر پیامی در وبسایت «کلمه» اقدام حکومت در جهت سرکوب معترضان را «جنایت آشکار» خوانده و گفته‌است: «آدم‌کشان سال ۵۷ نمایندگان یک رژیم غیر دینی بودند، و ماموران و تیراندازان ۹۸ نمایندگان یک حکومت دینی. آنجا فرمانده کل قوا شاه بود و امروز اینجا ولی فقیه با اختیارات مطلقه.»

آقای موسوی خواستار معرفی و محاکمه علنی «آمرین و مباشرین» سرکوب مردم در اعتراض‌های اخیر ایران شده‌است.

او همچنین تصمیم حکومت برای گران کردن قیمت تیل را «غیرمعقول و کاسب‌کارانه و مخالف منافع اقشار مستضعف» توصیف کرده‌است.

میرحسین موسوی نوشته‌است: «برخورد خونین با مردم خشمگین و… تأمل در گستردگی اعتراض‌ها در تهران و سایر نقاط کشور که نشان‌دهنده سرخوردگی همگانی در میان اقشار جان به لب رسیده از اوضاع کشور دارد، شباهت تام و تمام با کشتار بیرحمانه مردم در ۱۷ سنبله خونین سال ۵۷ دارد.»

رویداد ۱۷ سنبله ۱۳۵۷در ایران که عنوان «جمعه سیاه» را به خود گرفته رویدادی در جریان ناآرامی‌هایی بود که در نهایت به وقوع «انقلاب» در این کشور انجامید. در این روز تظاهرات مخالفان و انقلابیون در محلات جنوبی، خیابان ژاله و میدان ژاله در تهران؛ پایتخت ایران منجر به سرکوب خونین تظاهرات کنندگان توسط نیروهای نظامی حکومت شاهی این کشور شده بود.

آقای موسوی نخست وزیر سابق ایران است و پس از رهبری اعتراضات سال ۱۳۸۸ در این کشور، نزدیک به ۹ سال همراه همسرش زهرا رهنورد در حبس خانگی به‌سر می‌برد.

این در حالی است که مهدی کروبی؛ دیگر رهبر جنبش سبز ایران نیز دو روز پیش با انتشار نامه‌ای از «زبان تهدید دولت» و مواجهه «ماشین سرکوب با خشونت غیر قابل وصف» با معترضان به افزایش قیمت تیل به شدت انتقاد کرد و گفت: «متاسفانه حکومت به جای شنیدن صدای معترضان، آنان را همچون سال‌های ٨٨ و ٩۶ به روشی خشن سرکوب کرد.»

عفو بین‌الملل شمار کشته‌شدگان در اعتراضات ایران را حداقل ۱۶۱ نفر گفته‌است؛ در حالی که سایت کلمه پیش از این از قول یک منبع آگاه نوشته بود که ۳۶۶ نفر در اعتراضات اخیر در ایران کشته شده‌اند.

با این حال مقام‌های ارشد حکومت ایران، از جمله آیت‌الله علی خامنه‌ای و فرماندهان سپاه پاسداران این کشور معترضان را «اشرار» و «اغتشاشگران» خوانده‌اند. آنان مدعی شده‌اند که اعتراضات خودجوش به افزایش قیمت تیل در نیمه شب، از طرف دستگاه‌های استخباراتی خارجی و امثال آن برنامه‌ریزی‌شده‌است.

اعتراضات گسترده در سراسر ایران سبب شد که حکومت این کشور دستور قطعی اینترنت را به‌هدف جلوگیری از اطلاع‌رسانی از تظاهرات صادر کند. سازمان‌های مدافع آزادی بیان و شماری از کشورها از این اقدام ایران نیز به‌شدت انتقاد کرده‌اند.

درباره admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *