خانه / انتخابات 98 و صلح / فیفا خواستار تفتیش ویژه آرای جنجالی، بعد از اعلام نتایج انتخابات شد

فیفا خواستار تفتیش ویژه آرای جنجالی، بعد از اعلام نتایج انتخابات شد

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) خواستار تفتیش ویژه آرای جنجالی از سوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی شد.

یوسف رشید؛ رییس اجرایی این نهاد، امروز پنج‌شنبه (۲۱ قوس) در یک نشست خبری در کابل گفت که وضعیت کنونی انتخابات از لحاظ تخنیکی و سیاسی یک ضربه بزرگ به پروسه انتخابات وارد کرده، نیاز است نتایج انتخابات اعلام شود و بعد از آن کمیسیون شکایات تمام آرای اعتراضی به‌شمول آرای اعتبار داده‌شده و آرای بی‌اعتبار را به‌صورت ویژه تفتیش کند.

رییس اجرایی فیفا از کمیسیون رسیدگی به شکایت‌انتخاباتی در زمینه عدم رسیدگی به مسؤولیت‌های قانونی این کمیسیون در پیوند به مشکلات انتخاباتی انتقاد کرد و گفت: «مسؤولان کمیسیون شکایات انتخاباتی محافظه‌کاری کرده و از صلاحیت‌های قانونی خویش استفاده نمی‌کنند؛ بلکه نظاره‌گر وضعیت شده‌اند.»

آقای رشید تاکید کرد که کمیسیون شکایات انتخاباتی باید با توجه به مشکلات انتخاباتی از حالت انفعال بیرون آمده و به شکل جدی در زمینه بن‌بست انتخاباتی با توجه به صلاحیت‌های قانونی خود اقدام کند.

او همچنین از طولانی‌شدن روند اعلام نتایج انتخابات ابراز نگرانی کرد و گفت که ادامه این وضعیت به بحران تمام‌عیار انتخاباتی در کشور تبدیل خواهد شد.

نهاد فیفا همچنین کمیسیون‌ها و تیم‌های انتخاباتی را عامل اصلی مشکلات خواند و افزود که کمیسیون‌های انتخاباتی به وظیفه اصلی خود عمل نکرده و نامزدان هم اصول رفتاری را نقض کرده و مرتکب تخلفات و جرایم انتخاباتی شده‌اند.

رییس اجرایی فیفا افزود که ادامه این وضعیت و تاخیر بیشتر در اعلام نتایج انتخابات سبب می‌شود به اعتبار انتخابات، آسیب بیشتری وارد شود.

این در حالی است که کمیسیون انتخابات اعلام کرده‌است که احتمال دارد امروز نتایج ابتدایی انتخابات را اعلام کند.

ذبیح‌الله سادات؛ معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات گفت که رهبری این نهاد در مورد گزارش دبیرخانه کمیسیون انتخابات برای اعلام نتایج، سرگرم رایزنی است و امکان دارد نتایج ابتدایی انتخابات ریاست ‌جمهوری امروز اعلام شود.

پیشتر‌ تیم‌های معترض درباره اعلام نتایج، قبل از رسیدگی به خواست‌‌های خود، هشدار داده‌اند.

درباره admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *