خانه / خبر / عربستان از کشورهای حوزه خلیج خواست اتحادی علیه ایران شکل دهند

عربستان از کشورهای حوزه خلیج خواست اتحادی علیه ایران شکل دهند

عربستان سعودی خواستار اتحاد منطقه‌ای برای مقابله با ایران و امنیت ذخایر انرژی و مسیرهای دریایی شد.

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی امروز (سه‌شنبه، ۱۰ دسامبر) در مراسم گشایش نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس گفت: «منطقه ما در مقطع کنونی که رژیم ایران به اقدامات تجاوزگرانه‌اش که امنیت و ثبات را تهدید می‌کند ادامه می‌دهد، با شرایط و چالش‌هایی روبه‌روست که برای مقابله با آنها باید تلاش‌های‌مان را متمرکز کنیم.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، او همچنین از جامعه جهانی خواست که به برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران واکنش نشان دهد.

پادشاه عربستان در ۲۰ نوامبر نیز در سخنرانی سالانه‌اش در مجلس شورای انتصابی این کشور از جامعه بین‌المللی خواسته بود که فعالیت‌های هسته‌ای و برنامه‌های موشکی بالیستیک ایران و «دخالت‌های» تهران در منطقه را متوقف کند. او افزوده بود که زمان آن فرا رسیده که «آشوب و تخریب» توسط ایران متوقف شود.

پیشتر، دیوید گلدفین، فرمانده ستاد نیروی هوایی ایالات متحده، نیز ابراز امیدواری کرده بود که اختلافات میان کشورهای عربی خلیج‌فارس به زودی پایان یابد و از این کشورها خواست با توجه به رویکردهای ایران، در عرصه نظامی با هم متحد شوند.

ریاض و تهران در دهه‌های اخیر بر سر گسترش نفوذ خود در منطقه همواره با هم در حال رقابت بوده و در جنگ‌های منطقه‌ای مثل جنگ سوریه و یمن از طرف‌های متخاصم حمایت می‌کنند.

همچنین به دنبال حملات بهار و تابستان امسال به چند کشتی تجاری در دریای عمان و تاسیسات نفتی آرامکو در شمال عربستان، مقام‌های ایالات متحده و عربستان انگشت اتهام درباره عوامل این اقدامات را به سوی ایران نشانه گرفتند.
#انتهای_پیام

درباره admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *