خانه / انتخابات 98 و صلح / سفر غیر منتظره ترامپ به افغانستان

سفر غیر منتظره ترامپ به افغانستان

دونالد ترامپ؛ رییس جمهوری امریکا در سفری از پیش اعلام نشده، ناوقت پنجشنبه شب، ۷ قوس وارد افغانستان شد و در پایگاه هوایی بگرام با نیروهای امریکایی و اشرف غنی؛ رییس جمهوری افغانستان دیدار کرد.

این نخستین سفر دونالد ترامپ به افغانستان است و جنرال مارک میلی؛ رییس ستاد مشترک نیروهای امریکایی که یک روز پیش به افغانستان آمده بود، از آقای ترامپ استقبال کرد. او سپس با اشرف غنی دیدار کرد.

کاخ سفید هدف از سفر آقای ترامپ را «تجلیل از روز شکرگزاری با سربازان امریکایی در افغانستان» خوانده‌است.

ترامپ در سخنرانی‌اش در پایگاه بگرام گفت که واشنگتن نیروهایش در افغانستان را به‌طور چشمگیری کاهش خواهد داد. به گفته او این نیروها تا ۸۶۰۰ تن کاهش خواهد یافت

او افزود که گروه طالبان خواهان دستیابی به توافق با امریکا است؛ اما باید دید که چه اتفای روی خواهد داد.

در همین حال روزنامه نیویارک تایمز از قول یکی از مشاوران رییس جمهوری امریکا گزارش داده که یک ساعت پیش از رسیدن ترامپ به پایگاه بگرام به اشرف غنی خبر داده شد و او پذیرفت که در ترامپ در این پایگاه دیدار کند.

او در جریان دیدار با آقای غنی نسبت به توافق صلح با طالبان ابراز امیدواری کرده و گفته است که به باور او، گروه طالبان طرفدار توافق صلح و برقراری آتش‌بس است.

دونالد ترامپ در جریان این دیدار گفته‌است: «ما تا زمانی در اینجا خواهیم ماند که به یک توافق برسیم یا هم در صورت معاملۀ بسیار بد با آنان (طالبان) به پیروزی کامل دست یابیم.»

آقای غنی نیز ضمن ستایش از رهبری و عزم آقای ترامپ در خصوص روند صلح افغانستان گفت: «از تصامیم اساسی شما در خصوص تعیین حدود برای آن صلح که متضمن دستاوردهای سالیان پسین و امنیت شما و ما باشد، تشکر می‌کنم.»

این نخستین سفر آقای ترامپ به افغانستان از زمان انتخاب او به عنوان رییس جمهور امریکا است و رابرت اوبراین؛ مشاور امنیت ملی و یک گروه کوچکی از همکاران ترامپ، او را در این سفر همراهی می‌کنند.

درباره admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *