خانه / تحلیل و یاداشت / اجتماعی / رستورانت­‌های ویژه زنان در هرات، فضای آرام برای دختران

رستورانت­‌های ویژه زنان در هرات، فضای آرام برای دختران

طی سال‌­های اخیر تقریباً ده رستورانت ویژه زنان در هرات ایجاد شده است. فضای این رستورانت‌ها برای زنان و دختران طوری آماده شده است که راحت بتوانند هم غذا میل کنند و هم دقایقی را پای صحبت یکدیگر بنشینند. خیلی از دختران نسبت به ایجاد رستورانت­‌های ویژه زنان خوش­بین‌اند.

مالکان برخی از این رستورانت‌­ها هم می‌­گویند که طی این مدت خانم‌­ها از ایجاد رستورانت‌­های ویژه زنان استقبال کرده‌اند.

در یک فضای آرام و خودمانی دختران جوان گردهم آمده اند و دورهمی‌­های دخترانه دارند. رستورانت ویژه زنان که تحت نام”گندم” از دو سال به این طرف فعالیت­‌اش را شروع کرده است، توانسته فضای خوبی را برای بانوان ایجاد کند. مدیر این رستورانت می‌­گوید تمام کارکنان آنها زن هستند و این فضا برای زنان آرامش خاصی داده است.

“فریده رویا”، مسوول رستورانت گندم می‌­گوید که” هدف ما از ایجاد این مکان اینست که بانوان کاملا آزاد و راحت بتوانند تفریح کرده و غذا صرف نمایند”.

رستورانت­‌های ویژه زنان درهرات در کنار فراهم کردن زمینه کار برای بانوان، محیطی را آماده‌ ساخته است تا زنان و دختران جوان بتوانند راحت­تر گردهم بنشینند و صحبت کنند.

در فضای بست‌ه­ای هرات که افراط­‌گرایی همه را آزار داده است، اما زنان فعال در این شهر هر روز دست به ابتکار می‌­زنند. در حال حاضر حدود ۱۰ رستورانت زنانه درنقاط مختلف شهر هرات ایجاد شده است.

در همین حال، “مهسا تیموری”، یکی از مشتریان این رستورانت که بیشتر وقت فراغت خود را با دوستان­اش به رستورانت­‌های ویژه زنان می­رود از ایجاد چنین فضاهای خرسند است.

بانو تیموری گفت که ” هر ازگاهی با دوستانم به این رستورانت می­آیم، اینجا کاملا محیط زنانه است و ما در اینجا احساس راحتی می‌کنیم و از فضای رستورانت بسیار راضی هستیم”.

همانند بانو مهسا، خیلی از دختران به این باور اند که چنین مکان‌­های که ویژه زنان است خود را راحت­تر احساس می­‌کنند. آنها امیدوار اند که در بخش‌­های مختلف زنان هم همانند مردها گام بردارند و کارهای خلاقانه انجام دهند.

از سویی هم، “سارا احمدی”، یک‌تن دیگر از دخترانی است که هر ازگاهی با دوستان­اش به رستورانت­های زنانه می­رود. بانو احمدی می­‌گوید:” من بیشتر اوقات با همکاران و دوستانم و حتی فامیلم به خاطر صرف غذا به این رستورانت میایم و خیلی راحت هستیم. ”

در حال حاضر در رستورانت گندم پنج تن از بانوان مصروف کار هستند. لیست غذایی این رستورانت را بیشتر غذاهای محلی پر کرده است.

با آنکه برخی خانم­‌ه ا با استفاده از فرصت­‌های به وجود آمده توانستند دست به خلاقیت بزنند و فضاهای مناسبی را برای بانوان ایجاد کنند، اما کم­‌توجهی حکومت در قسمت حمایت از کار زنان باعث شده است نتوانند از توانائی‌­های خود بهتر استفاده کنند.

بانوانی که درحال حاضر در این رستورانت­های زنانه کار می­‌کنند خرسند اند که بتوانند در آینده دست به کارهای بهتری بزنند و زمین‌ه­ای رشد و پیشرفت را برای زنان آماده کنند.

گزارش‌گر: وحیده وحید درانی

درباره admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *