خانه / انتخابات 98 و صلح / دیوید پترویس: القاعده و شبکه حقانی تاهنوز در پاکستان پناهگاه‌های امن دارند

دیوید پترویس: القاعده و شبکه حقانی تاهنوز در پاکستان پناهگاه‌های امن دارند

دیوید پترویس، رییس پیشین سازمان استخبارات امریکا (CIA) در یک مصاحبه با صدای آمریکا گفته که تاهنوز هم بسیاری از گروه‌های تروریستی به  ویژه القاعده و شبکه حقانی در خاک پاکستان پناهگاه‌های امن دارند و طالبان نمی‌توانند به نمایندگی از سایر گروه‌های تروریستی حرف بزنند.

به باور او گروه‌‌های مثل القاعده، شبکه حقانی، جنبش اسلامی برخاسته از ازبکستان، طالبان پاکستانی و سایر گروهای شورشی، در مناطق قبایلی در غرب پاکستان و در بلوچستان پناهگاه‌ دارند.

به گفته اقای پترویس، باوجود تلاش برای مهار کردن این گروه‌ها و فشار بر پاکستان “اما واضحا این تلاش‌ها برای فشار برپاکستان کافی نبوده است “.

وی از توافق سیاسی میان عبدالله عبدالله و غنی استقبال کرده و گفته است: زمان آن رسیده تا افغان‌ها در برابر دشمنان دهشت افگن و ضد بشریت متحد شوند.

این در حالی است که روزنامه امریکایی لانگ وار ژورنال با اشاره به امضای توافقنامه امریکا و طالبان می‌گوید که هیچ گونه تضمینی وجود ندارد که طالبان با القاده قطع ارتباط کند.

این روزنامه در یک گزارش تازه خود، امضای توافقنامه امریکا با طالبان و داغ شدن میدان جنگ در افغانستان را بررسی کرده است.

روزنامه نوشته، هرچند در موافقتنامه تضمینی وجود دارد؛ اما در ظاهر هیچ نشانی از قطع روابط دیده نمی‌شود.

در این گزارش از سوی سازمان ملل نیز اشاره شده که گفته می‌شود جنبش تحرک اسلامی ترکمنستان به شمول القاعده و برخی گروه‌های دیگر برای احیای امارت اسلامی جنگ می‌کنند؛ بناً چه اعتمادی وجود دارد که این گروه‌ها که یک هدف مشترک دارند، روابط دو جانبه قوی با طالبان را قطع کنند.

به گفته این روزنامه، طالبان با امریکا تعهد کرده بود که به خشونت‌ها کاهش می‌دهد؛ اما با گذشت هفته کاهش خشونت‌ها، نه تنها که خشونت از سوی طالبان کاهش نیافت بلکه افزایش نیز پیدا کرد، در حالی‌که نیروهای امریکایی تاهنوز در افغانستان حضور دارند.

روزنامه افزوده، بنا بر این هیچ تضمینی وجود ندارد که طالبان پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، به تعهدات خود عمل کنند.

این در حالی است که چندی پیش احمد ضیا سراج رییس عمومی امنیت ملی کشور نیز گفته بود که طالبان هنوز هم روابط قوی با القاعده، داعش و سایر گروه‌های تروریستی دارند و به این روابط تقویت نیز بخشیده اند.

 

#انتهای پیام

درباره admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *