خانه / خبر / خر بی‌فرهنگ

خر بی‌فرهنگ

این عنوان مجموعه طنزهای محمد حلیم تنویر است که در سالهای جهاد به نشر رسیده است آن زمان وی بعنوان مسئول فرهنگی حزب اسلامی در آلمان ایفای وظیفه می کرد و درین مجموعه طنز بر کسانی تاخته که در غرب زندگی می کنند وظاهر آراسته دارند اما عاری از فرهنگ اند. من آن کتاب را دارم که روی جلد آن تصویر الاغی با عینک و کلاه شاپوی غربی طراحی شده است. تنویر در زمان حکومت آقای کرزی معین وزارت اطلاعات و فرهنگ بود و بعد مشاور معاون اول ریاست اجرائیه و در انتخابات راهش از حکومت جدا شد.

از دیروز به این سو کلیپهایی از سخنان آقای تنویر در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود که گویا وی در نشست ظاهرا علمی برای جستجوی راههای حل معضل نفاق ملی سخن زده و در آن کنار گذاشتن تیکه داران قومی واختلاط جمعیتی را راه حل پیشنهاد کرده است، در اینکه سر انجام ملت شدن اختلاط جمعیتی است شاید یکی از مبناهای درست باشد اما طرح این اندیشه از سوی تنویر و امثالش با ادبیات و جملاتی که بیان کرده چند نکته دارد:

۱- باورهای قوم گرایانه و متعصبانه تنویر و امثالش هر گز به آنها اجازه نمی دهد که ملت شدن آنهم با اختلاط گروههای متعدد قومی کشور که پیشینه خصومت و دشمنی تا سطح نسل کشی ها و به بردگی گرفتن ها را دارند ممکن شود ، آقای تنویر فرضیه درستی را طرح می کند اما تفکر متعصبانه قومی اش در ذکر مصداق و تطابق فرضیه با عینیت های جامعه او را از فرضیه اش دور و به گودال تاریخی تعصب و فاشیزم قومی سقوط می دهد.

۲- تنویر تنها نیست بلکه یک حلقه هستند که از سالها پیش و در قالبهای گوناگون از فعالیت در حزب اسلامی حکمتیار تا حکومت آقای کرزی و شبکه های تلویزیونی فعال در کابل به ترویج تفکر و باورهای برتری قومی شان پرداخته اند، این نوع تفکر به چند حرف یک یا یک فرد خلاصه نمی شود بلکه در حوزه های مختلف و در حلقه های متعدد فعال بوده و خواهند بود.

۳- نسبت دادن تنویر و امثالش به تیم خاص تلاش بی هوده غرق شدگان سیاسی است که از ناچاری به هر خسی چنگ می اندازند، تنویر و رفقایش از نظر سیاسی به حزبی تعلق دارند که در مقابل تیم حاکم تمام قد ایستاده و بر عکس در روزهای اخیر اتحاد و همسویی آشکاری بین آنها و رقبای تیم حاکم به وجود آمده است.

۴- مهم فردی بنام تنویر نیست بلکه نوع تفکر و باوری است که گاه فردی و گاه دیگر فرد دیگری آن را در ذهن می پروراند و مانند زهری در جامعه تزریق می کند، از دید ما نوع تفکر فاشیستی، قوم برتر بینی، تحقیر دیگران و نفاق قومی رویه ضد انسانی و خیانت ملی است حال فرق نمی کند این تفکر سیاه را ملاعمر نمایندگی کند یا جنرال طاقت و یا هم مولانا عبدالله و معنوی و یا هم تنویر.

۵- وقتی به قومیت و مذهب کسی در رسمی ترین مجلس اداری توهین می شود و صدای جامعه جهانی می براید یا در مجلس رسمی شکل و سیمای یک قوم مثل و جوک محفل می شود، به دلیل منافع جناحی انتخاباتی چپ و راست تاختند که چرا روایت کردید وروایت شما توهین است حالا که حرفهای تنویر بیرون آمده چرا وچگونه هم گسترده روایت می شود و هم به تیم خاصی نسبت داده؟ از بعض تبصره ها تنها قومیت تنویر دلیل انتساب او به تیم خاص فهمیده می شود و این نهایت بیماری قلبی و ناتوانی مغزی تبصره گران است.
ما نگران آنیم که توهین و تحقیر به یک فرهنگ تبدیل شود و منشاء منازعات بزرگ ملی گردد. لذا از همه کسانی که نگران اشاعه و نهادینه شدن چنین فرهنگی هستند توقع می رود شهامت کنند و ملاحظه اتحاد های زود گذر سیاسی شان را نداشته باشند و یخن هر بد دهن و بد اندیش را بگیرند.

۶- تنویر خود مصداق همان طنزهایی شده است که سالها پیش به دیگران نسبت می داد، او در غرب زندگی می کند، تاسطح دکترا سواد دارد و پیشینه طولانی عضویت در یک حزب پر آوازه جهادی تحت رهبری جنجالی ترین رهبر جهادی و یکی از کاندیدای ریاست جمهوری و همچنین کار در اداره حکومت را دارد لیکن فرهنگ ندارد و نتوانسته است مغز و اندیشه خود را از جالهای عنکبوتی تعصب و بی فرهنگی نجات دهد، او و امثالش خود را به هرقوم و جمعی نسبت دهد با چنین افکاری بجز جمع سیه اندیش بد کردارنمی توانند تعلق داشته باشند.

نویسند: محمد سرور جوادی، استاد دانشگاه

#انتهای_پیام

درباره admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *