خانه / خبر / ترامپ از گزارش تحرکات روسیه علیه نیروهای امریکایی در افغانستان نمی‌دانست

ترامپ از گزارش تحرکات روسیه علیه نیروهای امریکایی در افغانستان نمی‌دانست

کاخ سفید اعلام کرده‌است که دونالد ترامپ؛ رییس‌جمهوری امریکا از اطلاعات ادعایی مبنی بر اینکه یک واحد اطلاعاتی روسیه برای کشتن نظامیان امریکایی، جنگجویان وابسته به طالبان را استخدام کرده بود و برای این کار جایزه می‌داد، اطلاع نداشته‌است.

کایلی مک‌انانی؛ سخنگوی کاخ سفید، روز شنبه در بیانیه‌ای گفته که «نه رییس‌جمهوری امریکا و نه معاون او از گزارش درباره روسیه در افغانستان اطلاع نداشتند. در گزارش نیویارک تایمز هم به اشتباه آمده‌است که رئیس‌جمهوری ترامپ از این موضوع مطلع بوده‌است.»

روز جمعه روزنامه نیویار‌ک‌تایمز در مطلبی به نقل از منابع دولتی نامشخص گزارش داد، نهادهای استخباراتی امریکا مدعی اند که مسکو به شبه‌ نظامیان مسلح وابسته به طالبان در افغانستان پول می‌داد تا سربازان آمریکایی را ترور کنند و این گزارش به اطلاع ترامپ رسیده است.

واکنش طالبان؛ روز شنبه (۷ سرطان) ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی طالبان با رد این گزارش‌ گفت، هدف این شایعات کارشکنی در مسیر خروج نیروهای امریکایی از افغانستان است. او تاکید کرد که فعالیت‌های طالبان به هیچ نهاد اطلاعاتی یا کشور خارجی مرتبط نیست.

سفارت روسیه در واشنگتن هم دیروز، شنبه، ۷ سرطان به گزارش نیویارک تایمز واکنش نشان داد.

این سفارت‌خانه در بیانیه‌ای این گزارش را که روسیه را به عنوان مغز متفکر کشتار نیروهای امریکایی در افغانستان معرفی کرده، حاوی «اتهامات بی‌اساس و بی‌نام» خوانده‌است.

سفارت روسیه افزوده‌است که این گزارش به تهدیدات مستقیم برای جان کارمندان روسیه در سفارت‌های این کشور در واشنگتن و لندن منجر شده‌است.

در بیانیه آمده‌است: «در حالی که دلیلی برای مقصر دانستن روس‌ها وجود ندارد، نیویارک تایمز اقدام به ایجاد اخبار جعلی جدیدی کرده‌است.»

سفارت روسیه همچنین تاکید کرده که عدم آگاهی نیویارک تایمز از همکاری مسکو و واشنگتن در رابطه با روند صلح افغانستان سبب انتشار چنین گزارشی شده‌است.

روسیه در حالی به کشتن نیروهای امریکایی متهم می‌شود که این کشور پیش از این نیز به حمایت از طالبان در افغانستان و تجهیز این گروه متهم شده بود؛ اما همواره این اتهامات را رد کرده و گفته بود که از روند صلح حمایت می‌کند.

درباره admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *