خانه / تحلیل و یاداشت / اقتصادی / بر شکست شدن ۱۵۰ فارم مرغداری در ولايت غزنی

بر شکست شدن ۱۵۰ فارم مرغداری در ولايت غزنی

فارم داران و مقامات محلی غزنی از برشکست شدن دها فارم مرغداری در این ولایت به دلیل واردات مرغ های قاچاقی از پاکستان خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری تماس، محمد نعیم رسولی، نماینده فارم داران مرغ در ولایت غزنی به رسانه گفت که به دلیل واردات مرغ های مریض از پاکستان به گونه قاچاق، ۱۵۰ فارم مرغداری در ولایت غزنی ورشکسته و مسدود شده اند.

وي افزود:این مرغ ها بدون پرداخت محصول در گمرکات  وبيشتربه صورت قاچاق از پاکستان وارد کشور می شوند.

نماینده مرغداران غزنی با اشاره به ضبط يك موترمرغ قاجاق پاكستاني  توس نيروهاي  امنيتي  افزود: از دولت خواستاريم جلو واردات مرغ قاچاق از پاکستان را بگیرد و به جای آن برای خود کفایی کشور در قسمت صنعت مرغداری کار شود.

علی جان، یک فارم دار نیز در اين رابطه اظهارداشت: به دلیل واردات مرغ های مریض قاچاقی از پاکستان، ما بسیار ضررکرده ایم و فارم های مرغ درغزنی با ورشکستی روبرو شده اند.

وي عنوان كرد: مرغ های پاکستانی به دلیل که مریض اند و در گمرکات محصول نمی پردازند اندکی ارزان تراز مرغ های تولید داخل اند به همین دلیل مرغ فروشان و مردم بیشترازآن استفاده می کنند.

در همین حال تعدادي از گوشت مرغ فروشان در غزنی ضمن آنکه خواهان رشد فارم های داخلی اند؛ ادعا مي كنند تا زماني که فارم های مرغداری بزرگ بتواند نیازهای بازار داخلی  كشور بخصوص در ولایت غزنی را بر آورده سازند و مرغ از پاکستان وارد نشود با کمبود گوشت مرغ و در نتیجه بلند رفتن قیمت آن روبرو خواهیم بود.

با اين حال فارم داران بر خلاف گوشت مرغ فروشان ادعا دارند که می توانند به حد نیازداخلی گوشت تازه همه روزه تولید کنند.

تعداد از شهروندان غزنی نیز ابراز داشتند: گوشت و تخم مرغ های وطنی لذیذتر از تخم و گوشت مرغ های پاکستانی اند و از ديگر مردم می خواهيم به جای استفاده از گوشت و تخم مرغ های خارجی از داخلی استفاده کنند.

ضیا،یک شهروند غزنی در این رابطه گفت که مزه و کیفیت  گوشت و تخم مرغ وطنی را محصولات خارجی ندارد در همين راستا خواهان حمایت مقامات و مردم از فارم داران هستيم.

عبدالولی کوچی،رئیس زراعت غزنی نیز پذیرفت که مرغ از پاکستان به گونه قاچاق و بدون گمرک و پرداخت مالیات وارد کشور می شود و به قیمت ارزان تر از مرغ های داخلی به فروش می رسند به همین دلیل ورود این مرغ ها مانع بزرگي درراستایی خود کفایی کشور در صنعت مرغداری است و فارم های داخلی را با رکورد مواجه ساخته است.

با وجود سرمایه گذاری تجار در طول چند سال در بخش های مختلف،هنوزهم افغانستان ازهر نگاه وابسته به واردات خارجی است و اگر واردات از خارج صورت نگیرد بسیاري از اجناس با کمبود روبرو می شوند.
منبع: آوا

#انتهای_پیام

درباره admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *