خانه / خبر / برنامه رقابتی ستاره ساینس هرات، روندی برای محک‌­زدن استعدادهای دانش­‌آموزان

برنامه رقابتی ستاره ساینس هرات، روندی برای محک‌­زدن استعدادهای دانش­‌آموزان

مرکز ساینس هرات برای سومین سال پیاپی، برنامه رقابتی را میان دانش‌­آموزان مکاتب این ولایت برگزار کرده است. در این رقابت از هفت ولسوالی هرات حدود ۸۰۰، دانش‌­آموز شرکت کردند. دانش‌­آموزان اشتراک کننده در این برنامه استعداد خود را در مضامین ساینسی محک زدند که در نتیجه شش تن با امتیاز بالا موفق شدند از این امتحان عبور کنند.

به گزارش خبرگزاری تماس، دانش‌­آموزان در این مسابقه روی مضامین ساینسی به‌شمول ریاضی، فیزیک، کیمیا و بیولوژی به رقابت می­‌پردازند. مسوولان برگزاری این پروسه می‌گویند هدف آنها رشد استعدادهای دانش­آموزان و ایجاد انگیزه به خاطر کوشش بیشتر میان آنها می‌­باشند.

“محمد رضا رحیمی”، یکتن از مسوولان مرکز ساینس هرات به خبرگزاری تماس گفت « هدف ما از برگزاری این مسابقات بلندبردن سطح علمی دانش‌آموزان و کشف استعدادهای درخشان است. ما از این طریق کوشش می‌­کنیم شاگردان را به تلاش بیشتر در قسمت درس­‌های‌شان تشویق کنیم.»

همچنین مسوولان برگزاری مسابقه ساینس هرات می‌­گویند امسال ازمیان حدود ۸۰۰، دانش­‌آموز شش تن آنها با کسب بلندترین نمرات موفق شدند که به عنوان ستاره ساینس هرات معرفی شوند. آقای رحیمی گفته که در مجموع دو تن از دختران و چهار تن از پسران در این رقابت کامیاب شدند و لقب ستاره ساینس معارف را گرفته‌اند.

دانش­آموزان از مکاتب شهر و هفت ولسوالی هرات در این مسابقه به رقابت پرداختند. این مسابقه در میان شاگردان که بیشتر به مضامین ساینسی علاق‌مند هستند برگزار می‌شود.

در عین حال، شماری از استادان و مدیران مکاتب هرات از برگزاری اینگونه برنامه­‌های رقابتی استقبال نموده و می‌­گویند که این برنامه­‌ها می‌­تواند بیشتر به دانش­آموزان انگیزه بدهد تا تلاش بیشتری نمایند.

بصیره بصیرت­خواه مدیر لیسه نسوان تجربوی می‌­گوید« ما در سه دوره مسابقه ساینس معارف هرات اشتراک داشتیم که امسال هم شش تن را از صنف‌­های مختلف به این مسابقه معرفی کرده بودیم و خوشبختانه شاگردان ما توانستند که در امتحان موفق شوند.»

با این حال خیلی از دانش‌­آموزان از ایجاد چنین برنامه‌­های رقابتی در سطح مکاتب خوش­بین اند. آنها می­‌گویند که این برنامه‌ها باعث می‌­شود تا شاگردان بیشتر درس بخوانند و تلاش بیشتری نمایند.

بی بی حوا یکتن از شرکت کننده­‌های این رقابت می­‌گوید« این امتحان باعث شد تا من توانایی­‌ها و استعدادهای پنهان  درون خود را دریابم.»

عباس یکی دیگر از دانش‌­آموزان که دراین رقابت شرکت کرده و موفق شده است می‌­گوید « دومین مرتبه­ی بود که به این امتحان اشتراک داشتم و با علاقه ی که به ساینس داشتم توانستم ستاره شوم و این یک پروسه شفاف بود که با تشویق دوستان و فامیل موفق شدم.»

این دانش‌­آموزان تآکید می‎­کنند که اگر این رقابت­ در سطح ولایات کشور برگزار شود می­‌تواند تاثیری بیشتری داشته باشد.

در عین حال، مسوولان در مرکز ساینس هرات می­‌گویند در نظر دارند تا این رقابت را به سطح ولایات گسترش دهند.

این در حالی است که طی دو سال گذشته نیز مسابقه ساینس هرات میان صدها دانش­آموز برگزارشد. خیلی­ها بخاطر اینکه استعداد خود را محک بزنند در این برنامه­ای رقابتی شرکت می­کنند. طی سه سالی که از عمر این برنامه­ای رقابتی می­گذرد ده­ها تن به عنوان ستاره ساینس معارف هرات معرفی گردیده اند که از سوی مرکز ساینس هرات مورد تقدیر و تشویق قرار گرفته اند.

گزارش‌گر: مهناز محمدی

#انتهای_پیام

درباره admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *