خانه / تحلیل و یاداشت / اجتماعی / اظهارات اخیر امرالله صالح در پیوند به هزاره‌ها تفرقه‌افگنانه است

اظهارات اخیر امرالله صالح در پیوند به هزاره‌ها تفرقه‌افگنانه است

در ادامه واکنش‌ها به اظهارات اخیر امرالله صالح، اعضای مجلس نمایندگان نیز اظهارات معاون تکت انتخاباتی دولت‌ساز در مورد ملیت «هزاره» را توهین‌آمیز و تفرقه افگنانه خواندند.

امرالله صالح، معاون اول تیم انتخاباتی دولت‌ساز سه‌روز قبل در صفحه فیسبوک خود مدعی شد که او صدای یک نشست خصوصی اعضای تیم انتخاباتی ثبات‌وهمگرایی را در اختیار دارد که در آن به «بینی هزاره‌ها» توهین شده‌است.

او هرچند ابراز آمادگی کرده بود که صدا را حاضر است تا با نهادهای عدلی و قضایی تحویل دهد، اما بعد از گذشت ۲۴ ساعت او از اظهارات خود عذرخواهی کرد.

تیم ثبات و همگرایی نیز در واکنش به نوشته‌ای صالح یادآور شدند که آنها به نژاد قوم شریف هزاره توهین نکرده اند و حرف‌های‌شان تنها یک جوک و شوخی بوده که توسط امرالله صالح «دستکاری و تحریف» شده است.

نوشته‌ی فیسبوکی صالح با واکنش گسترده‌ی شهروندان مواجه شد. شماری زیادی از کاربران رسانه‌های اجتماعی خواستار شدند تا او مطابق کُد جزای کشور محاکمه شود.

در ادامه این واکنش‌ها نمایندگان مجلس نیز در نشست عمومی امروز (چهارشنبه، ۶ قوس) مجلس، آن‌را تفرقه‌افگنانه خوانده تاکید کردند که صالح به هدف ایجاد تنش و تفرقه میان اقوام کشور ادبیات توهین‌آمیزی را نسبت به هزاره‌ها به کار بُرده است.

سید محمد داوود ناصری نماینده‌ی دایکندی در مجلس گفت: “کسی که دو ماه قبل با گذاشتن کلاه هزارگی خود را هزاره خوانده بود؛ اکنون بعد از ختم پروسه رای‌دهی می آید و هزاره‌ها را توهین می‌کند”.

براساس گفته‌های ناصری؛ کسیکه به خلقت هزاره‌ها و «بینی آنان» توهین کرده است، درحقیقت فاقد اخلاق سیاسی و اخلاق اجتماعی می‌باشد.

او صالح را «کودک بی‌تجربه» خواند و اضافه کرد که بهتر است این کودک برای فراگیری اخلاق سیاسی و اخلاق اجتماعی برای خود استاد استخدام کند.

ناصری همچنین اشاره کرد که هزاره‌ها در افغانستان تاکنون با افتخار زیسته اند و هیچگاهی تن به ماین‌گذاری و انتحار نداده‌اند.

مهدی راسخ نماینده میدان‌وردک نیز گفت که صالح و به نمایندگی از تیم خود تاکتیک‌های شرم آور «تفرقه‌افگنی» را برای هم‌گام سازی یک طیف عظیم مردم برای حمایت از تقلب به کار بُرده است.

راسخ اضافه کرد که دیگر زمان این تاکتیک‌ها برای تفرقه‌افگنی گذشته است و شهروندان کشور بیدار شده‌اند.
او خواستار محاکمه امرالله صالح در دادگاه کشور شد.

محمد رحیم علی یار نماینده بامیان در مجلس نیز گفت که رسوبات افکار فاشیستی نزد برخی سیاسیون آنان را وادار کرده است تا تعیین حقوق مدنی را براساس ساختار فزیکی و «بینی» یک قوم مشخص کند.

علی یار اضافه کرد که بهتر است سیاستمداران کشور رذالت‌ها را وسیله سیاستمداری خود نسازند.

درهمین حال خان‌آقا رضایی نماینده کابل در مجلس گفت که شهروندان کشور به هیچ فرد و گروهی اجازه نمیدهند تا اقوام با هم برادر افغانستان را با اظهارات تفرقه افگنانه خود از هم جدا سازند.

رضایی با بیان‌اینکه ما همواره در کنار هزاره‌ها باقی خواهیم ماند، اضافه کرد که همه اقوام ساکن در افغانستان با هم برابر هستند و هیچ فرقی میان آنان وجود ندارد.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که روز گذشته مجلس سنا نیز اظهارات صالح معاون اول تکت انتخاباتی دولت‌ساز در مورد ملیت «هزاره» را توهین‌آمیز، نژادپرستانه و تفرقه‌افگنانه خوانده و تاکید بر محاکمه او کردند.

درباره admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *