خانه / تحلیل و یاداشت / اجتماعی / آمار رسمی کرونا در افغانستان: مرگ ۲۸ نفر در یک‌روز

آمار رسمی کرونا در افغانستان: مرگ ۲۸ نفر در یک‌روز

براساس آمار رسمی وزارت صحت عامه در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۸ بیمار مبتلا به کرونا در افغانستان جان باخته‌‌‌اند و ۳۱۹ مورد جدید شناسایی شده‌است.وزارت صحت عامه، امروز (چهارشنبه، ۱۱ سرطان) با نشر آمار روزانه کرونا اعلام کرد که در ۲۴ ساعت گذشته، ۳۱۹ مورد جدید ابتلا به این ویروس در سراسر کشور شناسایی شده و به این ترتیب، شمار کل مبتلایان به ۳۱ هزار و ۸۳۶ نفر افزایش یافته‌است.

براساس آمارها کابل، هرات، بلخ، ننگرهار، قندهار و پکتیا بیش‌ترین افراد مبتلا به کرونا را دارند.

آمار وزارت صحت عامه نشان می‌دهد که در ۲۴ ساعت گذشته ۲۸ فرد مبتلا به کرونا جان باخته و شمار قربانیان در افغانستان به ۷۷۴ نفر رسیده‌است. براساس این آمار، تنها در کابل طی شبانه‌روز گذشته، ۲۴ بیمار مبتلا به کرونا جان باخته‌اند.

طبق معلومات وزارت صحت عامه در ۲۴ ساعت گذشته، یک هزار و ۵۲۰ فرد مبتلا به کرونا بهبود یافته و شمار بهبودیافتگان به ۱۵ هزار و ۶۵۱ نفر رسیده‌است.

مقام‌های وزارت صحت عامه می‌گویند که براساس آمار روند ابتلا به کرونا حالت ثابت به خود گرفته‌است و طی روزهای آینده شیوع کرونا سیر نزولی خواهد گرفت.

در همین حال اما بر بنیاد ارزیابی‌ها آمار واقعی مبتلایان و قربانیان کووید- ۱۹ در افغانستان ده‌ها برابر آمار رسمی است و دولت به دلیل فقدان امکانات لازم، قادر به آزمایش و ثبت همه موارد ابتلا و مرگ در سراسر کشور نیست. عدم دسترسی به مناطق روستایی، سلطه طالبان، بی‌اعتمادی مردم به شفاخانه و داکتر و دارو و خودداری از افشای ابتلای افراد به کرونا و یا مرگ بر اثر این ویروس هم از دیگر دلایل تفاوت‌های فاحش میان آمار رسمی و غیر رسمی است.

گزارش‌های جهانی از آمار کرونا هم حاکی از آن است که روند گسترش این بیماری و قربانیان آن در افغانستان و جنوب آسیا به شدت رو به افزایش است.

منبع: سایت خبری افق

#انتهای_پیام

درباره admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *