خانه / تحلیل و یاداشت / اقتصادی / آسیب‌پذیری اقتصاد آلمان در مقابل ویروس کرونا

آسیب‌پذیری اقتصاد آلمان در مقابل ویروس کرونا

آلمان در شرایطی وارد ۲۰۲۰ شده است که رشد اقتصادی آن ثابت مانده و تولید‌ کنندگانش در سختی به سر می برند. بنابراین این کشور برای ادامه بی ثباتی های تجاری و تهدید جدید ویروس کرونا به خوبی آماده نیست.

چندین عامل بر بزرگترین اقتصاد اروپا فشار آورده و آن را از یک موتور رشد به یکی از ضعیفترین اقتصادهای منطقه تبدیل کرده است. رشد اقتصادی آلمان در سال گذشته میلادی تنها ۰.۶ درصد بود و وضعیت آن در ۲۰۲۰ تغییر چندانی نخواهد کرد. اقتصاد منطقه یورو در ۲۰۱۹ ، ۱.۲ درصد رشد داشت و این رشد درسه ماهه چهارم تنها ۰.۱ درصد بود.

علاوه بر عوامل جهانی، آلمان با برخی مسائل داخلی هم دست و پنجه نرم می کند مثل مشکلات بانکها و تحول صنعت خودرو که مربوط به شرایط جوی می شد. اخیراً مسائل سیاسی از جمله استعفای آنگلا مرکل هم به جمع مشکلات اضافه شده است.

تنها نقطه روشن در اقتصاد آلمان و منطقه یورو بازار کار آن است. آمار نشان می دهد رشد اشتغال در ۱۹ کشور از این بلوک در پایان ۲۰۱۹ به ۰.۳ درصد رسیده است.ولی هنوز هم خبرهای بد وجود دارد و آن هم تضعیف یورو در برابر دلار است که به پایین ترین حد طی سه سال گذشته رسیده است.

هزینه های مصرف کنندگان و هزینه های دولتی در ۳ ماهه چهارم سال گذشته میلادی در آلمان به شدت کاهش یافت، سرمایه گذاری در تجهیزات به طرز قابل توجهی پایین آمد و تجارت هم افول کرد.انتظار می رفت این شرایط در ۲۰۲۰ بهبود یابد ولی با ادامه ضعف در بخش صنعت و شیوع ویروس کرونا در چین، این دورنما هم زیر سوال رفته است.

تجارت همین حالا هم تحت تاثیر شیوع این ویروس قرار گرفته است. خودروسازی فولکس واگن از جمله شرکت هایی است که مجبور شد کارخانه های خود را در چین ببندد و دایملر هم شاهد فروش ضعیف مرسدس در سال جاری میلادی است.

کمیسیون اروپا در دورنمای اقتصادی خود در این هفته اعلام کرد ویروس کرونا که تا حالا جان بیش از ۱۰۰۰ نفر را در چین گرفته، یک خطر برای رشد اقتصادی است.

این کشور آسیایی یک بازار بزرگ برای شرکت‌های آلمانی است. چین در خارج از اتحادیه اروپا پس از آمریکا در درجه دوم اهمیت قرار دارد و آلمان سالانه نزدیک به صد میلیارد یورو (۱۰۸ میلیارد دلار) در این کشور فروش دارد.

منبع: بلومبرگ فارسی

#انتهای_پیام

درباره admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *